::: Nastavit stránky jako domovské stránky :::  Přidat stránky do odkazů k Vašim oblíbeným  :::  Úvodní strana  :::  E-mail  :::  Mapa stránek  :::

: Dnes je
 

Zprávy, články, informace

  Opavou na kole
  Cyklistická doprava
  Zprávy,články,informace
  Ke stažení
  Odkazy
  Fotogalerie
  Kontakt

Cyklisté vítáni

Předpověď počasí pro Opavu

Zdroj: www.meteopress.cz

Jaké je aktuální počasí v Opavě najdete zde!

Ikonka na Vaše stránky

OPAVOUNAKOLE.info

Kód pro Vaše stránky

Návštěvnost stránek

TOPlist

home > Zprávy, články, informace > Mikrotečky-nový způsob ochrany majetku proti krádeži
 

Mikrotečky-nový způsob ochrany majetku proti krádeži

31.10. 2005

Na nedávno skončeném veletrhu Pragoalarm/Pragosec 2005 byla představena novinka k ochraně a zabezpečení vybavení domácností, kanceláří, automobilů, motocyklů, jízdních kol, ale i uměleckých předmětů. Jedná se o patentovanou unikátní technologii mikroteček a elektronických mikročipů pod názvem KRIMISTOP.

Systém KRIMISTOP

Popisovaný systém zajišťuje zcela nový způsob ochrany majetku. Obsahuje jednak mikrotečky, elektronické mikročipy, čtečky, výstražné nálepky a centrální databázi. Kromě identifikačních vlastností je významným přínosem i preventivní a odrazující účinek systému, kdy se označené předměty stávají dále neprodejnými a také nebezpečnými pro nelegální držitele nebo obchodníky.

Zaevidované ochranné prvky lze použít jako důkazní materiál. Podstatně se zvyšuje šance na nalezení a zkracuje doba navrácení věci. Charakteru předmětu vždy odpovídá vhodný identifikační prvek. Aplikace je jednoduchá a rychlá, obvykle ji podle návodu zvládne svépomocí každý. Pouze složitější aplikace například u aut provádějí autorizovaná aplikační centra. Novinka je vhodná pro veškerý majetek i jeho části.

 

Mikrozrnka začala dobývat svět

Novou technologií jsou velmi malá polyesterová zrnka (kotouček z PVC o průměru 1 mm a tloušťce 0,1 mm), která se dají svou velikostí přirovnat k zrnkům písku. Aplikace se provádí natíráním nebo stříkáním velice pevného a přilnavého lepidla nebo laku s rozptýlenými mikrotečkami. Na celé ploše mikrotečky je zapsán identifikační kód. Tento kód je jedinečný a nikde na světě nezaměnitelný. Zjištění identifikačních údajů zapsaných na mikrotečce se provádí opticky jednoduchými přenosnými mikroskopy s 60 až 100 násobným zvětšením a s přisvícením.

Jedno auto = několik stovek identifikačních mikroteček

Na přání zákazníka jsou mikrotečky smíchány se speciálním lepidlem, které pod ultrafialovým světlem vyniknou – svítí modrobíle. Na vozidlo se nanáší stříkací pistolí připojenou na stlačený vzduch (dostupný v každém autoservisu) přímo z transportní nádobky vybavené jednorázovou tryskou. Označení jednotlivých dílů automobilu netrvá dlouho. Lepidlo odolává vysokým i nízkým teplotám a běžně dostupným chemikáliím. Lepidlo je neškodné a ekologicky nezávadné. Zrnka jsou nanesena na všechny skryté i viditelné části vozidla, zhruba na 30 místech. Chráněný majetek, v  našem případě auto, je označeno varovnou samolepkou. Varováním je i pro zloděje ta skutečnost, že mikrotečky je snadné nalézt. Ihned ví, že takto označené vozidlo se mu nevyplatí odcizit, protože je v podstatě neprodejné! Aby zajistil, že auto nemůže být identifikováno, musel by všechny mikrotečky dokonale odstranit. Jedná se o patentovaný systém, který byl s  úspěchem prověřený zkušebnou THATCHAM (Centrum pro výzkum pojišťovacích náhrad při opravách vozidel) ve Velké Britanii.

Možná si řeknete, že velké množství mikroteček rozsetých po celém vozidle přece nezabrání odcizení takto ošetřeného auta. Ano, ale je třeba zdůraznit z jakých důvodů se auta kradou. Kvůli zisku, tedy například jako součást leasingových podvodů na objednávku k změně identity nebo na rozebrání vozidla na náhradní díly a jejich další prodej. Označení mikrotečkami velmi razantně snižuje předpokládaný zisk. Věc (náhradní díl na vozidlo) nemůže být prodána za přijatelnou cenu. Žádný zloděj nechce být chycen s  identifikovatelným majetkem a žádný překupník nechce nakupovat kradené zboží, které může policie snadno vypátrat.

Mikročipy

Dalším prvkem systému KRIMISTOP jsou miniaturní elektronické prvky – mikročipy, jež mají přímo ve výrobě nevratně naprogramován identifikační kód. Počet možných kombinací se pohybuje ve stovkách miliard a výrobce garantuje, že neexistují dva mikročipy se stejným kódem. Vlastní čip je pasivní a je aktivován pouze v  poli příslušného čtecího zařízení. Kód je čitelný pomocí elektrické čtečky s dosahem až několik desítek centimetrů. O použití ochranných prvků, mikroteček i mikročipů, informují výstražné nálepky. Jejich umístěním na chráněné předměty a prostory se zvyšuje preventivní účinek.

Mikrotečky a mikročipy tvoří spolu s aplikačními pomůckami různé sady. Sada dále obsahuje návod k použití, registrační a evidenční formulář a diskrétní obálku s přihlašovacími údaji. Ucelená služba klientům - centrální databáze - završuje kompletnost systému. Na příslušných internetových stránkách (www.krimistop.cz) lze také mimo zaevidování označeného předmětu velmi rychle ověřit, zda není odcizený nebo pohřešovaný. Předmět je možné vyhledat podle identifikačního ochranného prvku, výrobního čísla, na základě slovního popisu nebo kombinací těchto způsobů.

Další aplikace

Systém nabízí nepřeberná množství aplikací – označování jízdních kol, autorádií, spotřební elektroniky, zbraní, ale i označování hospodářských zvířat, psů, pracovních strojů a dopravních prostředků. Uplatnění najde i při ochraně cenných předmětů vysoké historické hodnoty v  kostelech, muzeích, hradech zámcích či galeriích. Může sloužit také při evidenci knih v  knihovnách či k  rychlé a přesné inventarizaci majetku ve školských zařízeních, v úřadech a provozovnách.

Pokud je jakýkoliv předmět (vozidlo, spotřební elektronika) označen takovým způsobem, že identifikace nemůže být bez poškození odstraněna a identita je registrována způsobem, že ji policie může jednoduše zkontrolovat, potom se takový předmět stává pro zloděje prakticky bezcenným. Snížení výnosnosti trestné činnosti může v  kombinaci s  dalšími zabezpečovacími výrobky obrátit nepříznivá statistická čísla zejména v oblasti automobilové kriminality, která patří k jednomu ze stálých bezpečnostních rizik.

Závěrem je důležité připomenout, že mezi výrobcem KRIMISTOPu a Policií ČR je uzavřena smlouva o zpřístupnění a využívání databáze systému pro identifikaci a ochranu majetku a o výpůjčce technických prostředků.

 

 

Informují: JUDr. Tomáš Koníček a JUDr. Pavel Kocábek z odboru prevence kriminality  MV, tel.: 974 833 217, resp. 974 832 097, e-mail: sitprev@mvcr.cz

Zdroj: www.mvcr.cz

   
 

nahoru nahoru

   
 

Vytvořeno dne: 15.02.2013

 

 

kliknutím se se objeví předpověď pro Ostravu

Autor stránek: Dušan Vaculčík

copyright  2005 © opavounakole.info