::: Nastavit stránky jako domovské stránky :::  Přidat stránky do odkazů k Vašim oblíbeným  :::  Úvodní strana  :::  E-mail  :::  Mapa stránek  :::

: Dnes je
 

Zprávy, články, informace

  Opavou na kole
  Cyklistická doprava
  Zprávy,články,informace
  Ke stažení
  Odkazy
  Fotogalerie
  Kontakt

Cyklisté vítáni

Předpověď počasí pro Opavu

Zdroj: www.meteopress.cz

Jaké je aktuální počasí v Opavě najdete zde!

Ikonka na Vaše stránky

OPAVOUNAKOLE.info

Kód pro Vaše stránky

Návštěvnost stránek

TOPlist

home > Zprávy, články, informace > Pohroma pro zloděje:Opava má stovky bezpečnostních stojanů
 

Pohroma pro zloděje:Opava má stovky bezpečnostních stojanů

5. prosince 2007

Foto: DENÍK/Jiří Korbel

OPAVA -  Na tři sta padesát nových bezpečnostních cyklostojanů by mělo Opavě pomoci vyřešit problém s krádežemi kol. Tvrdí to alespoň strážníci městské policie.

 

Krádeže kol jsou v Opavě podle policie jednou z nejrozšířenějších trestných činností. Spolu s vloupáním do automobilů a kapesní zlodějinou prý představují, co se týče kriminality, pro město nejvážnější problém. Nyní Městská policie Opava (MP) přichází s takzvaným projektem Bezpečnostní cyklostojany, který by snad měl tento problém do značné míry vyřešit. „Minulý týden ve čtvrtek jsme v Opavě začali instalovat první z celkem tři sta čtyřiceti devíti bezpečnostních cyklostojanů. Dnes už se nachází téměř před všemi opavskými supermarkety a do konce týdne budou instalovány i před Slezskou nemocnici,“ řekl Ivo Špičák z odboru prevence MP.

Jak dále uvedl, chtěla MP dostat bezpečnostní stojany i do centra města. „To se nám však nepovedlo, architekt řekl, že takovou hrůzu prý v centru nechce,“ dodal Špičák. „Inspiraci k projektu jsme našli v Prostějově, kde tyto stojany používají již několik let. Tvrdili nám, že pokud bylo správně uzamčeno, nebylo ze stojanu údajně ukradeno ani jedno kolo,“ vysvětlil Ivo Špičák hlavní důvod jejich pořízení. Tuto informaci redakci potvrdil i ředitel prostějovské MP Jan Nagy.

„Od roku 2001, co tyto stojany ve městě máme, začaly se evidentně snižovat počty krádeží kol.“ A proč jsou zmíněné stojany údajně tak unikátní a bezpečné? „Stojany jsou pevně přišroubované k zemi a nezamyká se u nich pouze samotné kolo, ale rovnou celý rám. Budou se na to prodávat speciální zámky v prodejnách kol a snad i u nás na MP. Samotná cena zámku by se měla pohybovat od sedmdesáti pěti korun do sto třiceti korun.“ Městští strážníci prý stojany nabídli i všem opavským základním školám, ale zájem projevily jen čtyři. „Myslíme si, že je to šance jak pro děti, tak pro jejich rodiče, aby si mohli před školou uzamknout kolo bez strachu z krádeže. Proto jsme se do projektu přihlásili,“ vysvětlila důvody k souhlasu s nainstalováním bezpečnostních cyklostojanů před budovu Základní školy Boženy Němcové její ředitelka Ivana Lexová.

Stojany samotné, které prostějovská firma Tano Technik vyrábí podle svého jednatele Martina Laštůvky jako jediná na světě už sedm let, byly pořízeny za částku čtyři sta padesát tisíc korun. Většinu peněz získala MP z ministerstva vnitra v rámci projektu partnerství, deset procent z částky pak zaplatilo město. „Doufáme, že když se stojany osvědčí, bude jich v Opavě do budoucna přibývat,“ dodal Ivo Špičák, který má v rámci opavské městské policie projekt bezpečnostní cyklostojany na starosti.

Jiří Korbel

 

 

Zdroj: opavsky.denik.cz

   
 

nahoru nahoru

   
 

Vytvořeno dne: 15.02.2013

 

 

kliknutím se se objeví předpověď pro Ostravu

Autor stránek: Dušan Vaculčík

copyright  2005 © opavounakole.info