::: Nastavit stránky jako domovské stránky :::  Přidat stránky do odkazů k Vašim oblíbeným  :::  Úvodní strana  :::  E-mail  :::  Mapa stránek  :::

  Dnes je
 

Cyklistická doprava

  Opavou na kole
  Cyklistická doprava
  Zprávy,články,informace
  Ke stažení
  Odkazy
  Fotogalerie
  Kontakt

Cyklisté vítáni

Předpověď počasí pro Opavu

Zdroj: www.meteopress.cz

Jaké je aktuální počasí v Opavě najdete zde!

Ikonka na Vaše stránky

OPAVOUNAKOLE.info

Kód pro Vaše stránky

Návštěvnost stránek

TOPlist

Home > Cyklistická doprava > Bezpečnost a cyklistika > Viditelnost a osvětlení cyklisty

 

Viditelnost a osvětlení cyklisty

 

Vidět a být viděn

Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno svítilnou svítící stálým bílým světlem vpředu (je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem) a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu. Samozřejmě je povinné mít vpředu odrazku bílé barvy a vzadu odrazku červené barvy.

Nová vyhláška č.341/2002 sb. upravuje pasáž o povinném osvětlení a správně definuje pro cyklisty právo nesvítit v období povinného svícení.

 

Reflexní materiály pro cyklisty

Princip retroreflexe

Reflexní materiály fungují na principu retroreflexe (zpětného odrazu světla), což je fyzikální vlastnost zajišťující, že světlo, dopadající na povrch reflexního materiálu je odráženo v úzkém kuželu směrem zpět ke zdroji tohoto světla.

 
 

Používejte retroreflexní materiály

Oblékejte si pestré oblečení a používejte fluorescentní a reflexní doplňky - v noci jsou vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré. Při rychlosti 75km/h potřebuje řidič nejméně 31 metrů (1,5 sekundy) na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval.

Rozdíly ve viditelnosti

Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

Fluorescenční materiály – zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.

   

Reflexní materiály – odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

 

Zdroj: www.ibesip.cz

 

Další informace a články

 

nahoru nahoru

   
 

Vytvořeno dne: 15.02.2013

 

 

kliknutím se se objeví předpověď pro Ostravu

Autor stránek: Dušan Vaculčík

copyright  2005 © opavounakole.info